Dobrovolníkem v kibucu a Izrael

18. září 2012 v 22:00 |  Cesty

Jelikož jsem při hledání informací o dobrovolnickém programu v Izraelských kibucech nenašel žádné informace v češtině, rozhodl jsem se to napravit, aby další dobrovolníci měli (snad) lehčí cestu.

Co je to kibuc?
Wiki definice praví, že "Kibuc je označení pro zemědělskou, ale také průmyslovou osadu v Izraeli, která hospodaří formou kolektivního vlastnictví. Zisky jsou investovány zpět do osady poté, co jsou zajištěny základní životní potřeby členů kibucu - strava, oblečení, ubytování a také zdravotní a sociální péče. Kibuc poskytuje svým členům také kulturní a sportovní vyžití. Obyvatelé kibucu se nazývají kibucníci."
Tato definice již není příliš aktuální, protože mnoho kibuců přešlo na klasický tržní systém s výplatní páskou. Lidé z kibucu také jezdí za prací do měst a někteří zase do kibucu za prací dojíždějí.
Kibuců je v Izraeli více jak 270 a liší se jak svojí velikostí (počtem kibucníků) tak i zaměřením (zemědělský, průmyslový, cestovní ruch..). Od jedné Izraelky jsem se dozvěděl, že kibuci jsou už i ve městech a to ve formě komunit.
Z celého počtu kibuců přijímají dobrovolníky už jen asi 30 kibuců a dále se od dobrovolnického programu postupně upouští.
V kibucech žije asi 5% obyvatelstva a tvoří asi 12% HDP.

Jak se stát dobrovolníkem?
Dobrovolníkem se může stát osoba ve věku 18-35 let, v dobrém fyzickém i psychickém stavu a hovořící anglicky na "použitelné" úrovni.
Všechny důležité informace najdete na stránkách KPC ( Kibbutz Program Center - http://www.kibbutz.org.il/volunteers/ ). Aby jste se mohli stát dobrovolníkem, musíte se nejdříve předem registrovat, vyplníte formulář (Registration form), formulář o zdravotní způsobilosti podepsaný vaším lékařem (Medical form) a podepíšete závazek, smlouvu (Volunteer declaration), která bude zpečetěna až v kibucu. Všechny tyto listinu naskenujete a pošlete do KPC. Následně čekáte na vyjádření KPC (týdny), kdy Vám pošlou potvrzení emailem společně s oznámením, že Vaše Volunteer vízum bylo schváleno ministerstvem vnitra... a můžete se vydat na cestu.

Cesta
Pokud Vás netrápí cena letenky, poletíte z Prahy rovnou na Tel Avivské letiště Ben Gurion. Pokud ano, tak nejlepší možnost je letět z Vídně s Izraelským El Al-em (až poloviční cena). Pokud je to Vaše první cesta do Izraele a letíte s El Al-em, nenechte se zaskočit pohovorem s bezpečnostním úředníkem (pro nás tam ve Vídni slouží Slovenská dáma). El Al má snad světově nejpřísnější kontroly (není se čemu divit), takže se obrňte trpělivostí.
Při bezpečnostním pohovoru se vyptávají úplně na vše, co je napadne, na vzdělání, jak Vás ta cesta napadla, s kým jste o tom mluvili, co víte o kibucech. Na každou Vaši odpověď ihned přiletí další otázky.. kdo? s kým? proč? co? V podstatě se snaží všechno ověřit, a že nelžete. Připravte si i vytisknutou emailovou korespondenci s KPC, kde je to potvrzení viz. výše, určitě ho budou chtít vidět. Nejsem si jistý, jak je to s cestovním pojištěním, protože zdravotní pojištění uzavíráte v kibucu, ale já měl pro jistotu svoje cestovní pojištění a chtěli ho vidět. Dostavte se ke kontrole s dostatečným předstihem (2 hod) protože v případě komplikací se kontrola může dost protáhnout.
Na letišti Ben Gurion postupte k pasové kontrole a na otázku "účel Vaší cesty" odpovězte, že jste "kibbutz volunteer". Nechají si Váš pas a pošlou vás do mini kanceláře Ministerstva vnitra v rohu haly, tam se posaďte, vyčkejte než si Vás zavolá úředník, který se Vás může dál vyptávat, nebo taky ne a rovnou Vám předá pas s vlepeným Volunteer vízem.
Letiště Ben Gurion je asi 10min od Tel Avivu, k dopravě slouží vlakové (doporučeno) i autobusové spojení. DÚLEŽITÉ je také v který den přiletíte, ve svátek Shabat ( = víkend, Pátek odpoledne až Sobota večer) je "zakázáno" pracovat, tudíž nefunguje ani veřejná doprava, jediná možnost je taxi (do Tel Avivu asi za 150 shekelů).
V Izraeli se kupuje lístek na autobus u řidiče a to i u MHD. Po Izraeli jezdi regulérní autobusy, ale také i žluté taxi-minibusy (pro 10 lidí), které kopírují a suplují autobusové linky. Stačí stát na kraji silnice, a když vidíte taxi-minibus s Vaším číslem linky, mávnete a řidič Vám buď zastaví, nebo naznačí, že má plno. Do taxi-minibusu naskočíte a rovnou si sednete na volné místo, nezdržujete se u řidiče, v klidu si vyndáte peněženku a finanční obnos (6,60 shekelu - Tel Aviv MHD) "pošlete" po cestujících až k řidiči... když jsem jel poprvé tak mi ze zádu přišli peníze, poděkoval jsem a strčil si je do kapsy, načež mi bylo slušně sděleno, že je mám poslat dál k řidičiSmějící se

KPC office
KPC office je v Tel Avivu na Frishman St. 6. Z hlavního autobusového nádraží (kde Vám při každém vstupu kontrolují zavazadla) jeďte autobusem č.4 (odjíždí ze 4. patra) a řidiči sdělte cílovou zastávku Frishman St. (6,6 Shekelu a 15min cesta) a případně ho rovnou poproste ať Vám dá znamení, kdy máte vystoupit, protože všechno je samozřejmě v hebrejštině a pokud hebrejsky neumíte, jste ztraceni nebo si musíte nějak poradit, třeba sledovat křižovatky, kde je naštěstí jméno ulice i v angličtině a prostě vystoupit na další zastávce, poté co přejedete Frisham St. Od zastávky se dejte směrem k moři. KPC office je umístěna v suterénu budovy hotelu. Cestou busem můžete pozorovat město, projedete "špinavou" arabskou částí i částí moderní velkoměstskou, kde je i kancelář. Tel Aviv je rušné město západního stylu s bulváry (Ben Yehuda St., Allenby St., Arlozorov St.) plné obchůdků a restaurací, je tu krásná písečná pláž a stojí za to si vyhradit den na prohlídku.
V kanceláři sedí několik paní v pokročilejším věku, které s Vámi provedou pohovor a nabídnou Vám umístění do kibucu nebo Vám řeknou, ať přijdete zítra. Většinou dostanete na výběr z několika volných míst v několika kibucech. Takže dopředu víte, co budete dělat, to se ale může v Kibucu změnit. V KPC kanceláři se zcela určitě setkáte s dalšími dobrovolníky, možná někteří pojedou s Vámi do stejného kibucu. Je lepší přijít už ráno, protože celá procedura trochu trvá, a když přijdete odpoledne, může se stát, že to do kibucu už ten den nestihnete a musíte přijít znovu zítra. Poté, co jste přiděleni do kibucu a zaplatíte poplatky (zdravotní pojištění, vízum.. celkem 850 shekelů), dostanete tričko a obálku pro Vašeho vedoucího. Řeknou Vám, jak se do kibucu dostanete a vydáte se na cestu.

Budova v Tel Avivu ve které sídlí KPC

Pláž v Tel Avivu


Izrael
V ČR není příliš velké povědomí o Izraeli a jak to u vlastně vypadá. Předně Izrael je židovský stát, ale žijí tu i další menšiny (20% Arabové). V Izraeli žijí židé "papírový", kteří náboženství nevěnují pozornost, židé "religious" a židé "orthodox". Židy religious poznáte podle jarmulky na hlavě a od ostatního obyvatelstva se příliš neliší, normálně platí daně, nastupují na povinnou vojenskou službu atd. Židy ortodoxní poznáte podle úboru, že vypadají (slovy jednoho Izraelce) jako "tučňáci", mají copánky, klobouk, chodí v černém atd. (můžete se s nimi setkat i v Praze). Žide ortodoxní nejsou v Izraeli oblíbení, protože nemusí platit daně, nemusí sloužit v armádě, většina nepracuje, protože se celý život věnuje studiu Tóry, ortodoxní rodina má i 8 dětí a celkově jsou s nimi potíže, například pokud při shabatu vejde voják v uniformě nebo nepatřičně oblečená dívka do čtvrtě ortodoxních židů, může se setkat i s plivanci a kamením. Ortodoxním židům nemůžete nic špatného říci, protože jste pak okamžitě označen za antisemitu a to je nálepka, kterou v Izraeli mít nechcete Smějící se Ortodoxní také mají velký vliv na vládu, ze stejného důvodu, a tak jí drží pod palcem. Prakticky s kýmkoliv jsem mluvil, slyšel jsem výroky typu "ortodoxní vysávaj krev z Izraele", "Arabové s námi ani nemusí válčit, ortodoxní tenhle stát položej do 20let".
Izraelci žijí v trvalém stavu poloválky, takže je tu zavedena povinná vojenská služba, pro muže 3 letá, pro ženy 2 letá. Plus každý muž musí každý rok odsloužit jeden měsíc v armádě (je tu zákon, že zaměstnavatel Vás kvůli tomu nemůže vyhodit z práce). Města jsou plná vojáků odjíždějící na/ přijíždějící ze základny či cvičení. Je to normální obrázek, kdy např. cestou Tel Avivem v každé ulici, na každé zastávce vidíte uniformy. Když se v ČR potkají dvě uniformy, většinou se pozdraví a třeba prohodí pár slov, tady jich je ale příliš mnoho a v podstatě to nikoho nevzrušuje, prostě všední věc. Komu se libí uniformy, tomu se tam bude líbit, a v ČR se Vám určitě nestane, že si k Vám v autobuse přisedne Izraelská vojanda a vedle Vás si na sedačku položí samopal.
Kvůli všude přítomným vojákům je tu také mnohem menší kriminalita, Izrael je považován za jeden z nejbezpečnějších států, kde není problém jít sám v noci po ulici. Důkazem mohou být v noci stopující davy lidí vracejících se z hospody. Obecně tu není problém se stopováním, stopuje se palcem dolů. Z autobusové zastávky jsem to měl do hostelu 2km a nikdy jsem to celé neušel pěšky, vždy někdo zastavil. Lidé jsou tu vstřícnější a z pravidla není problém se domluvit anglicky. Izraelci se moc neliší od ostatních "jižanů", jsou velmi přátelští, mají v oblibě černý humor (často žertuji o genocidě, zabíjení, pronásledování...ovšem asi nemusím připomínat, že tyto témata byste neměli otevírat jako první) a také nejvíce vtipů o židech uslyšíte právě v Izraeli . Jelikož Izraelci nastupují v 18 letech na 3 letou službu do armády, dá se říci, že jsou proti Českým vrstevníkům o trochu vyzrálejší. V Izraeli je vyšší životní úroveň než v ČR, tzn. že je tu i dráž a to minimálně o 20-30% (jídlo klidně i 2x-3x dražší), dokonce i Němci a Nizozemci si stěžovali, že je tam draho. Také je tu vysoká daňová zátěž, daně se platí takřka ze všeho.
Kibuc Ein Gev
Já byl přidělen do kibucu Ein Gev, takže něco o něm. Kibuc Ein Gev leží na severu u Galilejskeho jezera při Golanských výšinách (Sea of Galilee, je to jezero, ale Izraelci ho nazývají moře, protože na Izraelské poměry je tam až moc vody  ). Žije tu asi 500 duší a kibuc se zabývá rybolovem, zemědělstvím (plantáže) je tu kravín i "pštrosín", a v neposlední řadě turistickým ruchem. Dobrovolníků je tu až 30 a z mého pobytu jsem se tu setkal s Jihoafričany (pro ně velmi populární, bylo jich tu asi 10), hodně Němců, Nizozemci, Angličani, Poláci, Ekvádorci, Američané, Kanaďani Turci, Maďaři, Brazilci.. prostě z celého světa. Bydlí se tu po dvojicích. K dispozici je klubovna pro dobrovolníky s televizí a PC s internetem.
Dobrovolnici pracují v prádelně, kuchyni, na pláži jako úklidová četa, v rybářství (jen muži), v restauraci, v hotelu a samozřejmě na plantáži. Já pracoval na mango plantáži, myli jsme palety, česali manga, balili manga, starali se o stromky, opravovali zavlažování atd. Práce to nebyla špatná, jen ve chvílích, kdy jste půl dne na 50 stupňovém sluníčku byste dali cokoli za studený český pivo Usmívající se Náš šéf byl Izraelec Steve a Angličan Paul, co se jako dobrovolník přiženil do kibucu, fajn chlap, v pařáku nám tu nosil zmrzlinu a colu.
Při pohovoru v KPC kanceláři se Vás zeptají, jestli chcete ven nebo dovnitř. Těžko něco doporučit, záleží na Vás, všechno má svoje pro a proti. Venku něco uvidíte a asi i zažijete (plantáže, rybolov atd.), ale zas je tu vedro. Uvnitř je sice příjemněji, ale zase jsou to většinou "nezajímavé, neexotické" práce (prádelna, kuchyň, restaurace). Do kibucu přijíždíte s již určeným umístěním, ale nezoufejte, většinou není problém si práci s někým prohodit (někdo odjede), ať už dobrovolně, nebo i na pokyn Vašeho nadřízeného Smějící se
V Ein Gevu se pracuje 8 hod 6 dní v týdnu plus jednou za 3 týdny musíte odsloužit jednu směnu v rybí restauraci ve vašem volnu. Za každý odpracovaný den dostáváte kapesný (Allowance) 15 shekelu (v blízké době se bude zvedat). Po příjezdu nám bylo sděleno, že v kibucu se pracuje a že tu nejsme na prázdninách. Na lenochy a ožraly tu nikdo není zvědavej, a kdo kvůli kocovině nechodí do práce prostě dostane vyhazov z kibucu. Pozor taky na zranění, pokud se zraníte a nemůžete pracovat déle jak 10 dní, je za to vyhazov taky (je to i ve smlouvě).
V pracovní dny je v jídelně teplý oběd. Každý den dostáváte 25 shekelu, na jídlo, které máte na kartě, za ně si kupujete oběd a případně i večeři. Peníze, které nevyužijete se přičtou k "výplatě".Důležité je zmínit, že kibuci se v podstatě převedly na tržní systém. Když kibuci po 6 denní válce začínaly nabírat dobrovolníky, situace byla taková, že člověk pracoval pro kibuc zadarmo a kibuc se mu odměnil tím, že zajistil všechny jeho životní potřeby ( a to včetně drogerie, alkoholu, cigaret atd.). Kibuci vybízely dobrovolníky, aby uzavřeli manželství a usadili se v kibucu. Dnes je to tak, že odpracuj si svoje a vypadni a nedej bože abys sáhnul na naše Izraelský holky. Za všechno se samozřejmě platí a někdy člověku zůstává rozum stát, když je třeba v kibucu kravín, ale mléko je tu drahý a dovezeny z nějakého centrálního překladiště. Kibuc vlastní mango a banánovou plantáž, ale v obchůdku koupíte místní jen výjimečně, většinou jen ovoce importovaný ze zahraničí, samozřejmě s patřičně "exkluzivní" cenou. Kibuc idea se postupně vytrácí a už to není jako dřív (slova kibucníka). Samozřejmě je to i o lidech, někteří nadřízení se chovají k dobrovolníkům s úctou a respektem, jiní v nich vidí jen levnou pracovní sílu (kterou jsou), jenž můžou vyměnit jako ponožky.
Jednou si vzal můj kolega dovolenou a na mě připadla práce pro dva, snažil jsem se to zvládnout, ale prostě nebylo v lidských silách to časově zvládnout. Můj šéf mi na můj zašklebenej obličej řekl, že za to jsem přece PLACENEJ. To mi trošku vyrazilo dech. Nikdo nejde do kibucu jako dobrovolník vydělávat peníze (15 shekelu = 90kč, za odpracovaný den), to je prostě nesmysl. Touhle neúctou se ve mně něco zlomilo, pochopil jsem, že pro něj jsme jen levná pracovní síla a tak jsme se taky začali chovat "tržně". Za málo peněz málo muziky. Dřív jsme se pracovními výkony vyrovnali našim kolegům, kteří byli regulérně placeni 30 shekelu za hodinu, ale od té doby jsme všechno začali šolichat, přeci se tu nestrháme za takovou almužnu. Později, až naše rozčílení opadlo, jsme se vrátili k plnému pracovnímu nasazení, protože tam jsme byli dobrovolníci a chtěli jsme "pomoct" ... vlastně pomoct jim zbohatnout. V restauraci zůstávají dobrovolníci jako poslední, protože pro šéfa je samozřejmě levnější nechat přes čas dobrovolníka, který je placen za den (za směnu) a nemůže si stěžovat, než si tam nechat svoje stálé zaměstnance, kteří jsou placeni od hodiny. Takhle bych mohl pokračovat dál. I přes všechno co jsem napsal, se mi v kibucu líbilo, je to asi tou atmosférou mezi dobrovolníky, kteří jsou na jedné lodi, a občas se zdá, že stojí snad proti kibucu. V kibucu poznáte spoustu mladých lidí z celého světa, uděláte si mnoho přátel, obohatíte se o zážitky, příběhy lidí z druhé polokoule, poznáte Izrael, můžete cestovat atd.. Myslím si, že stojí za to kibuc navštívit a "odkroutit" si tu svoji štaci Usmívající se Spousta lidí se pak do kibuců vrací, a bylo tu i mnoho zápaďáků, kteří sem přijeli poznat zdejší život, protože se tu kdysi potkali jako dobrovolníci jejich rodiče.Shabbat
Shabbat je trošku zvláštní svátek, je to něco jako u křesťanů neděle (6 dní pracuj, 7. odpočívej). Celé rodiny se scházejí ke slavnostní večeři. I v kibucu je slavnostní večeře, s pochoutkami a vínem. Shabbat je v podstatě víkend a je "zakázáno" cestovat, zakázáno to není, není tu žádná náboženská policie, ale jelikož jsou Izraelci správní židé, tak se tuto zásadu snaží dodržovat. Můžete se jít projít, ale za městem, za vesnicí, jsou značky, které ukazují že dál už je to "cestování" a pokud se chcete projít dál, neměli byste mít nic v kapsách, protože to je cestování. Shabbat má jednu nevýhodu a to, že nefunguje veřejná hromadná doprava, takže když chcete jet o víkendu na výlet, jste v pasti.


To je asi tak vše. Pro více informací mě můžete kontakovat na rocejkar(at)seznam.cz
K.
Stránky centra organizujícího dobrovolnický program:
http://www.kibbutz.org.il/volunteers/

Stránky jednoho dobrovolníka (v EN):
http://www.kibbutzvolunteer.com/index.html

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Princeznicka Princeznicka | 20. září 2012 v 17:36 | Reagovat

Dobre si to napsal, Kajo !!!

2 Markéta Markéta | E-mail | 14. října 2012 v 19:46 | Reagovat

Moc zajímavé počtení. Stejně mi o tom ale budeš muset ještě povykládat...:-

3 Augustlet Augustlet | E-mail | Web | 16. února 2017 v 4:28 | Reagovat

over the counter anti diarrhea medicine  <a href=http://qsymiaonline.aircus.com/>buy qsymia diet pill online</a>  american health information management association

4 BlakeAtrox BlakeAtrox | E-mail | Web | 1. dubna 2017 v 3:32 | Reagovat

cheap tablets for kids  <a href=http://reductil.creatupropiaweb.com/>comprar reductil online</a>  high blood pressure medicine list

5 Rogerrab Rogerrab | E-mail | Web | 25. září 2017 v 22:41 | Reagovat

bank of america doctor loan  <a href=http://blogscat.com/a/trankimazin>comprar trankimazin barcelona</a>  mens health medicine ball

6 Peterjoics Peterjoics | E-mail | Web | 31. října 2017 v 14:49 | Reagovat

nexus tablets for sale  <a href=http://blogscat.com/a/reductil/>http://blogscat.com/a/reductil/</a>  coverage characteristics of health insurance

7 Peterjoics Peterjoics | E-mail | Web | 1. listopadu 2017 v 21:56 | Reagovat

are birth control pills safe  <a href=http://phendimetrazine.mycindr.com/>http://phendimetrazine.mycindr.com/</a>  compounding pharmacy columbus ohio

9 Russellrob Russellrob | E-mail | Web | 23. února 2018 v 17:48 | Reagovat

over the counter acne medicine  http://www.quebeccrepis.ca/portfolio/crepi-truelle-5/  strongest prescription pain killers

10 Bernardaname Bernardaname | E-mail | Web | 16. března 2018 v 0:04 | Reagovat

long beach kaiser pharmacy  <a href=http://modafinil.forums-free.com>modafinil.forums-free.com</a>  health benefits of bok choy

11 Robertprunk Robertprunk | E-mail | Web | 17. března 2018 v 22:37 | Reagovat

generic viagra without a prescription  <a href=http://www.palimpalem.com/1/stilnox/>palimpalem.com/1/stilnox/</a>  best buy drug test

12 Robertprunk Robertprunk | E-mail | Web | 18. března 2018 v 18:15 | Reagovat

delnor health and wellness  <a href=http://zolpidem.alloforum.com>zolpidem.alloforum.com</a>  texas health presbyterian hospital dallas

13 Robertprunk Robertprunk | E-mail | Web | 19. března 2018 v 15:26 | Reagovat

wellcare prescription drug plan  <a href=https://saxenda.1minutesite.co.uk>saxenda.1minutesite.co.uk</a>  samsung tablet and laptop

14 Robertprunk Robertprunk | E-mail | Web | 21. března 2018 v 16:38 | Reagovat

samsung galaxy tablet vs nexus 7  <a href=http://blogscat.com/a/tramadol/>blogscat.com/a/tramadol/</a>  cold medicine while breast feeding

15 Robertprunk Robertprunk | E-mail | Web | 28. března 2018 v 11:02 | Reagovat

lawn doctor hanover ma  <a href=http://zolpidem.alloforum.com>zolpidem.alloforum.com</a>  hills prescription dog food coupons

16 ElliottNaw ElliottNaw | E-mail | Web | 29. dubna 2018 v 2:07 | Reagovat

best dry cough medicine  http://zolpidem.xooit.be/index.php  what does ace diet pills look like

17 ElliottNaw ElliottNaw | E-mail | Web | 10. května 2018 v 18:24 | Reagovat

gentle doctor animal hospital las vegas  http://adipex.uniterre.com/  macaulay culkin drug addict

18 ElliottNaw ElliottNaw | E-mail | Web | 10. května 2018 v 23:53 | Reagovat

healthcare jobs austin tx  http://adipex.uniterre.com/  doctor who sonic screw driver

19 Stephenfiz Stephenfiz | E-mail | 8. září 2018 v 9:14 | Reagovat

24 hour pharmacy minneapolis  http://www.texpaste.com/n/bcuq3pc8  eye doctors in auburn al

20 Stephenfiz Stephenfiz | E-mail | 9. září 2018 v 6:04 | Reagovat

is simvastatin a statin drug  http://stilnox.forum-prive.com/  24 hours cvs pharmacy

21 Stephenfiz Stephenfiz | E-mail | 9. září 2018 v 13:49 | Reagovat

acer tablet 10 inch  https://www.smore.com/ewxsy-buy-qsymia-online-no-prescription  discount ray ban prescription glasses

22 Stephenfiz Stephenfiz | E-mail | 15. září 2018 v 23:27 | Reagovat

waianae coast comprehensive health center  http://stilnox.forum-prive.com/  sports medicine summer internships

23 ScottSob ScottSob | E-mail | Web | 24. října 2018 v 5:05 | Reagovat

master degree in healthcare administration salary  http://www.mediafire.com/file/33xfs8y9a83hrlt/Lemeilleurendroitpourd%E9couvrirlesm%E9dicamentsenligneenligne207.pdf/file  generic viagra available in us pharmacies

24 ScottSob ScottSob | E-mail | Web | 26. října 2018 v 12:50 | Reagovat

how many people are addicted to drugs  http://www.tenda-shop.it/index.php?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=516660  how to get oakley prescription sunglasses

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama