Rusko, Krasnojarsk

4. září 2013 v 19:52 |  Cesty
Článek je psán i obecnou češtinou, aby byl "čtivější"

V Rusku jsem strávil 4,5 měsíce a tak jsem se rozhodl o Rusku a mých zážitcích něco napsat, tak jak jsem je viděl a slyšel.

Předně bych chtěl řici, že Ruská Federace je nesmírně obrovská země o 143 mil. obyvatelích. Tudíž jakékoliv paušalizování Rusů postrádá smysl. Rus "evropan" žijící v Moskvě žije, myslí a chová se jinak než Rus muslim na Kavkaze či Rus "asiat" v republice Chakázie na východní sibiři.

Алла Пугачева - Миллион алых роз .... píseň roku 1983

Cesta
Letěl jsem z Vídně do Moskvy a pak do Krasnojarsku. Ve Vídni mi při kontrole pasu oficírka načmárala černou lihovkou na letenku velkej otazník. To jsem se bál, až přiletím, jestli nebudu terčem zvláštní pozornosti bezpečnostních úředníků, jestli zas nebudu mít speciální kontrolu. Naštěstí nic nebylo. Jinak cesta byla dlouhá a unavující. Přes 30hod jsem někde pořád posedával nebo polehával. Třeba na Domodědovu letišti v Moskvě je hrozně moc "vágusů", čekal jsem tam 5hod a různě tam posedávali chudáci s igelitkama a na nohách jen otrhaný pantofle a z jejich rozvalenosti usuzuju, že tam byli nastěhovaní natrvalo. Krádeže nejsou neobvyklé, to jsem pochopil, když jsem nechal krosnu volně ležet a šel si pro pití. Za 2 minuty jsem byl zpátky, ale to už po mě pokukovala sousední rodina, jestli jsem se nezbláznil, nechávat tu svoje zavazadla jen tak. Unaven jsem klimbal a tak jsem se trošku bál o věci, aby mi je tam neukradli, takže jsem i na záchod chodil s kuframa. Letěl jsem s Němcema z Vídně a s Rusama do Krasu(Krasnojarsku) a Rusové měli jednoznačně lepší servis, víc prostoru na nohy, furt nám nosili jídlo, prostě pohoda. Když jsme přiletěli ráno do Krasu, pilot zahlásil, že je venku -30°. Byl jsem zvědavej jaký to je, jestli až vylezu z letadla mě praští ledovej vichr do obličeje. A ono nic! Měl jsem pod bundou jen tričko a košili a venku sice bylo chladno, ale nebylo to takový, že by se to nedalo vydržet. Ta zima je tady jiná. Suchá a nevtíravá. Krasnojarsk má kontinentální podnebí s malou vlhkostí. Ano, vlhkost, to je ten rozdíl. V zimě si vyjděte ven, cákněte si vodu na obličej a porovnejte. Je Vám tepleji nebo chladněji?
Bydlim na docela parádni koleji, naše patro je hlavně pro cizince. Já a Němec máme v podstatě byt, vlastní pokoj, a společnou kuchyň, koupelnu a balkón. Balkón je zasklenej, jako dvojitá izolace proti zimě. Což je zajímavý, že venku je -20 a uvnitř je třeba +25°C. Všude maj šíleně přetopíno, musel jsem tady ze záčátku chodit v trenkách. Ve vedlejším bytě bydlej Číňani (manželé,studenti), neustále si kuchtěj nějaký nudle. Ráno, k obědu, k večeři. Ta vůně se s každým týdnem mění více a více v zápach. Ale ne, možná to nebyli Čínani, možná to byli Italové, přecijen měli ve zvyku na sebe pokřikovat z místnosti do místnosti. Hned první den za mnou přišel Astan(starosta na patře) z Kyrgyzstánu, jestli s ním nechci popít domácí vodku, zdvořile jsem odmítl a šel spát.

Rusky
Rusky jsou nádherný, nosej tu takový ty obrovský kožíškový kabáty. Razej heslo, že čím více kožíšku na kabátě..tím lepší. Skutečně tomu je tak. Když se podíváme do obchodu, tak lepší kožichy stojej klidně 50 000kč a to je každá dáma ochotná dát. A komu se líbí copy, ten si tu přijde na svý. Rusky si uměj uvázat cop na tisíc způsobů a je to jejich oblíbená kratochvíle při dlouhých hodinách ve škole. Češi říkají, že máme ty nejhezčí holky. Rusky se nám mohou vyrovnat jen jsou trošku jiný. Jelikož se módní trendy přesouvají ze západu na východ, tak jsou na sibiři několik let za námi. Igelitková móda je tam doteď. Jedna z příjemných věcí je, že v populaci dospívajících je menší procento "dámiček" než u nás, tudíž je tu mnohem více "normálních" holek. Holky na koleji povídaly, že si 5 Rusek v kuchyňce vaří oběd, v tu ho jedna "vytáhne až z paty" a chrchel vyplivne do dřezu za následného komentování a rozborem konzistence a barvy jejími společnicemi. Také je tu "chci se provdat na západ" přístup, ale ten je všudypřitomný ve všech východních krajinách. Se svoji ňáňou jsme byli v luxusní hospodě, na naši angličtinu jedna číšnice reagovala tím, že doběhla za kolegyněmi a "ježišmarjá, u mýho stolu je američan!" a pak už následovala neustálá přehlídka servírek, kdy každé 2 minuty nám procházeli před stolem(jinak bylo prázdno), s tácem, bez tácu, s pitím, bez pití, sem a tam a samozřejmě...s úsměvem. V zimě na ledu choděj v podpatkách, ale prý se tím zasekaváj do ledu a tím nekloužou.


Jelikož je Krasnojarsk dost na východě, tak anglicky tu "mluví" asi 1 z 10 000. Mám tu svého průvodce, buddyho. Je to prostě moje няня ("ňáňa" - chůva ), která se o mě stará a pomáhá mi se všedníma záležitostma, jako kde je supermarket, jak se jezdí autobusem atp. Ze začátku se mnou chodil jako tlumočník, protože se tu vyřizuje miliarda papírů a když na mě melou Ruský úřednice tak rozumim prd. Takže mně má na krku a aby vyřizování bylo svižnější, jen říká...tohle zaplať, tady jim dej fotku, tady to podepiš.

První den v obchodě a prodavačka na mě..ty jsi cizinec viď? Jo jsem, proč? Protože na palici nemáš kulicha..

V autobusech, který jsou většinou dost šílený, je vždycky konduktor (většinou přistěhovalci ze střední asie) něco jako průvodce ve vlaku, kterej kontroluje jízdenky - respektive mu rovnou platíš za jízdenku. Studenti ani důchodci žádný slevy nemaj. Máme koleje na konci města a na ruštinu jezdim na úplně jinou uni, která je až na druhém břehu města. Autobusem se tam jede 60min, ve špičce dvakrát tolik. 2/3 autobusových linek vlastní soukromníci a co jsem slyšel tak funguje systém, že ridič s konduktorem musí za směnu vybrat třeba 20 000 rublů. Když vyberou více, nechaj si, když vyberou míň, tak musí doplatit. Tedy není problém mávnout na projíždějící autobus, když stojíte kdekoliv na ulici, a on Vám prostě zastaví. Taky autobusy zpravidla čekají na dobíhající lidi a občas na zastávce jen tak 1-2 minuty čekají, protože se jim zdá, že vezou málo lidí. Krasnoyarsk není žádný nádherný město, spíše industriálni. Nejhezčí budovy jsou asi starý aristokratský paláce z dob carů, a nádraží! Nádraží je hezký všude. Maj tu na náměstí obrovskou sochu Lenina a na levém břehu, kde jsem já se hlavní bulváry jmenují: Lenina, Marxe, světa, ulice revoluce, rudoarmějců, rudé armády, komsomolců, komuny atp. Hold v Rusku nedošlo k "očistě" a antikomunizaci. Tam je to kus jejich historie, na kterou jsou stále pyšní.

Přijde mi, že je tu všechno tak nějak na půl blbě udělaný. Když jsem jel autobus-dodávkou, tak jsem seděl zády ke směru jízdy na sedačce, která byla trošku sklopená dopředu (napevno) a krom značného nepohodlí jsem při každém šlápnutí řidiče na plyn letěl ze sedačky. Naše kolej má deset pater, ale výtah jezdí jen do devátého. Na stropě mám 4(!) detektory kouře vedle sebe, co kdyby jeden selhal? Spolužák měl taky 4, ale 3 neměl vůbec zapojený. Dveře jsou odsazený trošku nahoru kvůli prahu, ten tam ale není, takže je pod dveřma ďoura, že se tam dá prostrčit ruka. V kuchyňce máme ledničku, sporák, ale už ne nůž. Na zdi namontována moderní zásuvka s ochranou abys do ni nemohl strcit prsty, ale z plastovyho boku čučej dráty..atd. Jo a ta kolej je nová, 3 roky stará, ale architekty nenapadlo zabudovat internetovou infrastrukturu. Tak kdo chce internet, vrtá do zdi a tahá kabely. A to nemluvim o tom, že kolej stoji na začátku svahu, který se sesunul a narušil statiku tak, že jsou popraskaný zdi, takže po roce museli celou budovu zpevnit a rekonstruovat. Měli jsme tu s dalším Čechem malou oslavičku na koleji a je tu vnitřní nařízení, že všechny návštěvy musí být do 22:30 pryč. Co na tom, že Vám je třeba 20, můžete řídit náklaďák, pít alkohol a zabíjet(Rusové stále mají povinnou vojenskou službu). Tady jste jak na internátě, což mi přijde až nedůstojný vzhledem k věku nocležníků. Samozřejmě jsme se na to pravidlo vykašlali a prišla za námi kontrola z vrátnice ať už jako vypadne.. Tak jsme hráli hru na blbého, že bydlí na druhém konci města(pravda) a že už mu nejede žádnej autobus(opět pravda). Tak oni že teda může zůstat, ale musíme si dojít na bezpecnostni oddělení fakulty univerzity pro povolenku(v noci, eh?). Šli jsme a službu konající chlápek nám pověděl, že nám nic nedá, že jsme pili vodku atd. Vysvětlili jsme mu, že kamarádovi nic nejede a že je to daleko načež nám odpověděl ať si koupíme taxíka. Tak jsme tam furt postávali no a nakonec nám tu povolenku dal. Taky co s náma má delat. Schválně jsme mluvili špatně rusky a když dost dlouho otravujete, tak nakonec dostaneš co chceš, ale v půl osmí už musel být pryč.

Co se týče Ruska, tak mi přijde, že levá ruka neví co dělá pravá. Na všechno musíš mít papír s razítkem. Jakmile tam nemáš razítko "tak to ani nebudu číst". Všichni maj na všechno dost času, no stress. Je tu velká přezaměstnanost, to co u nás dělá jeden tady dělaj třeba 2-3. Typicky to jsou vrátnice. Na vrátnici, kde u nás sedí jeden děda, tady jeden kouká na obrazovky, druhej kontroluje průchodky, třetí ti otevírá turniket.. Jinak Rusové jsou vesměm přátelští(více než Češi), a když jste Čech tak to Vás maj rádi obzvlášť, protože pivo. Akorát když začnete mluvit anglicky tak jsou stydliví, protože neuměj. Když blekotáte rusky tak jsou rádi a to už se pak nějak domluvíte. Vylezu z autobusu, zastaví mě holka a říká "jé, ty umíš anglicky? mohl bys mě doučovat?" - přitom je lingvistka a na univerzitě studuje AJ a ŠJ.
Byli jsme v divadle na neskutečně dlouhém tří hodinovém vystoupení kozáků, krojů a národních tanců. Bylo plno a záverečný potlesk neutichal dlouho, Rusové svoji kulturu mají rádi. Sehnat lístky do divadla nebo na operu není nic jednoduchého. V milionovém městě je divadel jen pár a obsazenost je vysoká. Můžete si na internetu najít program divadel, ale už si nemůžete lístky na internetu koupit ani zarezervovat. Je tam jen seznam telefoních čísel a vy si musíte zavolat příslušné paní(dle okrsku), poptat se zda jsou ještě volné lístky a pak si k ní pro lístek dojít.

Na hodiny ruštiny jsem chodil s dvouma maďarkama, obě měli studium v ruštine. Jedna neuměla ani azbuku.

Alkohol
Ruská vodka je lepší než ta česká, což ale každý očekává. Vůbec mě z ní nebolela hlava a to doma na konocviny docela trpim. Ta vodka je o dost kvalitnější a samotnou ji taky nepiju, protože furt v tom cítim leštidlo..to bych musel koupit drahou abych to tam necitil. Takže samozrejme micham s tím co je po ruce. V Rusku je zákon, který nařizuje, aby vodka nebyla levnější než 170 rublů, má to být nástroj proti alkoholismu. Jestli to funguje nevim, ale myslím si, že ne. Na sibiři je menší životní úroveň ( průměrná mzda 20 000 rublů - asi 13 000kč), ale alkohol je tam dražší, a pivo minimálně dvojnásobně. Nejlevnější lahváč v obchodě stojí skoro 30kč a v nejlevnější hospodě co jsme našli stálo 50kč. Problém je, že tam naprosto chybí "pivní kultura". V čechách najdeme nálevnu takřka na každém rohu, v Krasnojarsku bylo náleven jen pár, podniky střední úrovně chybí úplně a pak zbývají jen podniky luxusní. No pak se není čemu divit, když jdete s Rusem do hospody a on tři hodiny cucá jedno pivo (studenti). Cena alkoholu je pro mladistvé problém, ale i tak musím překvapivě říci, že ze všech studentů (desítky), které jsme tam potkali a s kterými jsme pili, byli evropani jasně největší pijáci.

Jo a si to takhle dneska štráduju po ulici a proti mne se belhá babička o holy..jdu jdu, uklouznu na ledu, lehnu si..babička se na mě podívá a říká..tak tudy nejdu, a šla pryč.

Bavil jsem se s Ruskou na bus zastávce a ona říkala, že je inženýr z automatizace přístrojů atd.. a že teď jde učit zpátky na školu, tak jsem se jí ptal proč jde učit, když jako inženýr má zajisté o dost více peněz a ona na to, že "to sice jo, ale musíš být dobrej inženýr a já jsem blbá" .. :D Ta upřímnost mne fakt pobavila, nicméně je to stejné jak u nás.

Školství
Děti chodí na základní školu ve věku šesti let, ale pokud chcete dostat svoje dítko na školu dobrou, musíte ho naučit číst,psát a počítat ještě předtím. Střední škola končí v 17/18 letech.
Chodil jsem semestr na СФУ (Сибирский федералный университет - Sibiřská Federální Univerzita), což je mamutí univerzita vzniklá před pár lety spojením 3-4 dalších. Jako do jedny ze šesti federálních univerzit je do ní naléváno ohromné množství peněz, což je zřejmé z výstavby. Během posledních 4 let postavili úplně nový kampus včetně třech 25 patrových kolejí. Po příjezdu jsem byl šokován, protože na moji otázky, kdy začnu chodit na svoje předměty mi odpověděli "no, podívejte se, v lednu byly vyhlášeny nové směrnice/zákony atd.. a na základě nich jsme Vám ze studijního plánu vyškrtli 3 předměty..protože jste cizinec a tohle je teď pro cizince uzavřený" :( Nakonec jsem předměty absolvoval, ale byl to boj. Výuku jsem měl v ruštině a moc lidi anglicky neumělo, z pěti učitelů anglicky jen jeden a druhý trochu ale hrozně se u toho zasekával takže nic moc. Každý profesor semnou chtěl být kamarád, protože cizincům je tam fakt minimum, a jsem byl na SibGAU (kosmická akademie), a tam teda u nich měl 2 předměty a dostal jsem se do háčku jednoho prof. který má známé v česku, takže se mne hned ujal...ukázal mi celý institut a kdykoliv jsme někoho potkali tak "tohle je náš nový student z čech" takže jsem se "seznámil" s asi 30 lidma a nejhorší to bylo, když me přivedl do třídy, kde jsem vůbec neměl být(protože mi to zakázali) a povídal "děvčata, tohle je Karel, přijel z čech, seznamte se" tak když tohle udělal uz podruhý tak jsem myslel že mě omejou, opravdu jak opička na vodítku, if you know what I mean. Výuka v ruštině mi nevadila, a za dva týdny jsem si dost zvyknul, jakože sice jsem mluvil furt nic moc, ale rozuměl už hodně. Snažil jsem se to naposlouchat, poslouchal jsem ruské rádio a večer aspoň na hoďku koukal na ruskou TV. Chtělo to více ruské společnosti :) Každopádně škola těžká nebyla, je to tam takový "vlažný", každý má dost času, žádný spěch, po studentech se toho moc nechce atd. No zajímavá věc tu je třeba že na vejškách je povinný tělocvik. Takže když jdu ráno do školy, skrz takovej lesík, tak tam vždycky maj hodinu TV a běžkujou, na teplotě samozřejmě nezáleží, takže když je -18 a mně mrzne rypák, oni si tam "vesele" běžkujou. Kvůli zimě tady mají i takovou vychytávku, že jsou všude dvoje (dokonce i troje) dveře, to aby babkám co sedí na vrátnici vždy ten vichr při otevření dveří neshodil čepicu.
Včera nám nešla celý den elektřina. Výtah nefunguje už týden (bydlím v 9. patře).


Taky jsem měl tu čest jet autem s rusem(teda ruskou) svezla mě do centra naše učitelka ruštiny a teda..jela jako prase. Docela jsem se i chvílemi bál... když se řekne Rusko, všichni mají před očima šílený bouračky, no ale musím říct, že ikdyž jezdí jak prasata tak to prostě umí, sníh nesnih, led neled, řezaj zatáčky atd. neviděl jsem žádnou bouračku, jen odstáté auta na krajich, ale to bylo asi poruchou, protože to byly vždy starý herky, do kterých bych nenechal sednout ani svého nepřítele. A sníh, co je u silnic vždy časem zčerná. Není to jak unás, že nasněží a do týdne je z toho čvachta která roztaje, tady ten sníh je celou zimu a prostě ten bordel (jo je tu i smog) se na to nalepí..některé kousky sněhu vypadají jak asfalt. A proto auta i autobusy jsou tu tak zaprasený, že skoro není vidět skrz okno. Libí se mi jak mají pohodově udělané semafory, místo oranžové tam mají počítadlo, které odpočítává, jak dlouho ještě bude zelená/červená a mají to i na přechodu pro chodce, nicméně to funguje i v jiných státech a asi to nebude ruský vynález.
Na bilbordech tu lákají na 4G síť (telefony,internet)..unás se teď rozběhla 3G síť. V obchoďáku tu mají 5D kino... kamarád říkal, že na druhém konci města jsou ještš dál, že tam je i 10D kino. Taxíky jim tu fungují suprově. Jelikož je nebezpečné si brát taxi na ulici, tak jsou "bezpečná čísla" na centrále, kam zavoláte, řeknete odkud kam chcete jet a oni Vám pošlou smskou jaké auto pro Vás přijede, jaká spztka, jak se jmenuje řidič a kolik to bude stát a pak když taxi přijede, tak vám ještě zavolají, prostě paráda. Na každém rohu je lékárna, a to samé je s kvetinářstvím, ale to zase chápu, protože když se slaví např. den žen, tak je to státní svátek a jsou zavřené školy atd A doslova každá ruska tu kytku dostane. Na květiny si potrpí a dostávají je pořád. Jeden rus mi povídal, že svojí holce chtěl koupit oblečení, to ji ale pobouřilo, že oblečení si může koupit sama, ať ji radši koupí květinu :). Co je ale nezapomenutelnou místni chloubou ... doma máme trafiky na cigarety a noviny, tak tady mají trafiku, kde je jenom pivo.
Docela jsem si zvykl na mistni kolorit, že bez papíru se nehnete. Když jsem si chtěl požádat o prodloužení víza: tady tohle vyplňte, dejte 1000 rublů a 4(!) fotky..sakra to si s nima vylepujou kancelář ne? Jsem se o tom snažil dozvědět více.. a jeden papír jde na migrační službu, druhý na FSB atd.
Dalsi kulturni zazitek byl, kdyz jsme delali video pro mezinarodni studentský klub, jak se hezky učíme ruštinu. Takze jsme měli hodinu ruštiny a dělali šaškárny, místo toho, abychom seděli u stolu jsme stáli v kruhu a hráli s míčem slovní hry na skloňováni atd. samozřejmě s patřičným úsměvem pro kameru..komedie šílená, takhle dlouho jsem se v živote snad ještě neusmíval. Dostali jsme i možnost se výtvarně vyřádit a to při přípravě prezentačního stánku na mezinárodní festival studentů. Prezentovali jsme naši vlast a myslim si, že obstojně.
Rusové mají jeden zlozvyk a to "odříkání". Je docela běžný, že se na něčem domluvíte a oni to později odřeknou a to i mezi přáteli a bez udání důvodu(většinou nějaka levná o(vý)mluva). Jsem měl jednou dohodnutý program na út,st,čt pokaždý s někým jiným a všichni to postupně odřekli :)
Takže rusům nevěřte ani nos mezi očima.

Bylo hezky a nelituji, že jsem tam jel! Potkal jsem spoustu fajn lidí a rozšířil si obzory. Kdo může jet, jeďte! A hlavně..
Vydržaj pionýr!


 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Markét Markét | 8. září 2013 v 17:16 | Reagovat

To  bylo zas super počteníčko, začínám být velkou fanynkou tvých blogů...:-)Už teď se těším, až prostřednictvím tvého dalšího výtvoru prozkoumám Turecko..:-)

2 שמעון שמעון | 4. ledna 2015 v 23:48 | Reagovat

Opravdu super blog. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama