Prosinec 2013

Ankara, Turecko a Middle East Technical University

14. prosince 2013 v 10:35 Cesty
Jelikož jsem toto povídání psal v průběhu 3 měsíců omlouvám se, že je článek nekonzistentní a to jak stylisticky tak věcně. A také mě napadá, že bych měl tento článeček spíše rozdělit na dva.. na zajímavosti & a na politiku, ale na to jsem moc línej.

Turecko
Turecko je jakási brána mezi kontinenty. Z Evropy se koukáte do Asie a z Asie do Evropy. Typickým příkladem může být kuchyně. V Turecku zdomácněly pokrmy jak evropské, asijské tak i africké. A když chcete kebab, tak hned Vám příletí..a jakej? Protože kebabů je tu nespočet druhů a to že byste je ani nepoznali. Turků je 75 milionů a Ankara je hlavní a se svými 4 milion druhé největší město. Popisovat Turky asi moc nemá smysl, jsou k nerozeznání od dalších národu středozemního moře. Jsou upovídaní a veselí. Rádi jí, stolování je spíše jako koníček, není nic neobvyklého posedět na obědě třeba hodinu. To je taky jedna z příčin proč na úřadech a všude mají polední přestávku rozhodně delší než 30min :) Turecko už rozhodně nepatří k rozvojovým zemím jak si kdekdo myslí. Turci si vytyčili cíl dostat se do společenství vyspělých ekonomik G-blabla. Životní úroveň je o něco nižší než v ČR, ale vůbec ne špatná. Ve velkých městech v západní a jižní části Turecka (Istanbul, Izmir, Ankara atd.) se společenská pravidla a vztahy mezi lidmi velmi blíží evropským zvyklostem [1]. Sám musím říci, že mě překvapila čistota městské části v které žiji, a to jsem byl i svědkem konání skupinky metařu, která jen metla vodu z chodníku. Problémy. V Turecku se docela často protestuje a zásah úřadů býva nemilosrdný. V Turecku žije početná minorita Kurdů (Kürts) (17%)[2], která je utlačována. Donedávna bylo i trestné mluvit veřejně kurdsky. Situace se postupně lepší a tak tento na světě největší národ(40 milionú) bez vlastního státu konečně získává práva, jako například výuku v kurdštině. Nicméně jsou to vnitřní nesváry a tak se o tom s Turkama moc nebavit. Situace, jak už to bývá, vůbec není černobílá[12]. Po několik desetiletí se centrální vláda snažila potlačit Kurdský nacionalismus bičem, teď se situace obrátila a jde se na to cukrem. Z Kurdů se pomalu stavá protěžovaná menšina (tuto situaci i my velmi dobře známe). Vláda od všeho rychle dává ruce pryč, aby se do té politické bažiny nenamočila a tak se jde jen cestou ústupků a ústupků. Když jsme večeřeli ve školní jídelně, přišel průvod asi 50 Kurdů a sympatizantů s transparenty a provolávali "svobodný Kurdistán", následoval proslov, skandování ( "vraťte nám naši zemi a odejděte") no a celé se to završelo pochodňovým průvodem. Kvůli neústálým ústupkům vlády narůstá i sebevědomí, bylo mi řečeno, že před 10 lety by si tohle vůbec nedovolili, prostě by do kampusu přijela policie a dostali by po tlamě. Každý ať si na Kurdskou otázku udělá názor sám, asi každý národ má právo na svojí zemi, nicméně většina Turecka kategoricky odmítá odtržení byť jen jednoho metru svojí vlasti.
Turecko je sice islámská země, nicméně přísně sekulární. K odluce církve od státu došlo při vyhlášení Turecké republiky a velkou měrou se o to zasloužil zakladatel Ataturk [3]. Turkové sice považují náboženství za svoji osobní věc, nicméně v historii periodicky dochází ke snahám Islámu o získání kontroly nad státem. Tomuto proudu se silně staví armáda, která je garantem sekulárního zřízení. Tedy Turecko je celkem liberální a ve velkých městech běžně vidíte lidi popíjet a to i ženy. Ceny pití tu jsou vysoké a Češi zvyklý z domova na "alkoholový ráj" tu zapláčou. Nejlevnější pivo v obchodě stojí 40kč. Nejlevnější vodka 250kč (z doslechu :o ), víno 200kč..
Turecko bylo už od jeho založení parlamentní demokracií. Nicméně situace nebyla vždy růžová. Například v pozdních 70. letech zuřila v ulicích "měkká válka" mezi pravicí a levicí[7], kdy docházelo k politickým vraždám (≈ 10 každý den) a to i mezi studenty. Turecká vláda, víceméně pravicová, neměla zrovna v lásce mojí univerzitu - METU, která je i dosud nejlevicovější univerzitou v Turecku a líhní levicových intelektuálů. Po několika letech násilností se armáda rozhodla ukončit neschopnost politické garnitury zajistit bezpečnost a sama převzala moc. Po vojenském puči [8] nastala spirála "čistek", kdy bylo uvězněno na 500 000 lidí a odhadem 1,5 milionu se dostalo na "černou listinu". Tato krvavá represe zajistila klid v zemi a armáda po čase uvolnila otěže a předala moc zástupcům lidu. Bylo zajímavé poslouchat vyprávění mojí profesorky, která se v oné době bála pustit svoje děti na hřiště kvůli střelbě v ulicích a též její švagr byl zatčen a umučen. Další příběhy z oné doby, táta kamarádky šel po ulici v bundě s kapucí, kterou si naneštěstí v té době oblíbili levicový radikálové... pravičáky byl zbit.

Mustafa Kemal Atatürk [3]
Je zakladatelem moderního Turecka a jeho prvním vůdcem. Po první světové válce prosadil důležité reformy, které posunuly Turecku kupředu. Například sekularizoval stát (Islám už není státní náboženství, nicméně atheismu nedosáhl), zavedl povinnou školní docházku, změnil písmo z arabského na latinku, zavedl rovnoprávnost žen a jejich volební právo(a to dříve než třeba Francie) atd. Atatürk se stal symbolem moderního Turecka, byl u něho vybudován kult osobnosti a říka se, že Turci nedají na Atatürka dopustit. Jsou po něm pojmenovány ulice, jeho podobizna je na bankovkách, a v Ankaře je na jeho počest vybudováno obrovské mauzoleum. Stavěl se proti Islámu (zrušil právo Šaría, zakázal stavět další mešity apod.) a dodnes se mu to vrací jako bumerang, loni byl schválen zákon, že na státní vlajce nesmí být nikdo vyobrazen (jediný kdo je tak vyobrazován je právě Atatürk). A nadále se náboženské kruhy snaží snížit jeho postavení ve společnosti a dehonestovat jeho osobnost, a prý se jim to daří. Po studování jeho života a činů jsem si k němu také vytvořil obdiv, byl to státník, kterých je nemnoho, přirovnat by se dal k našemu T.G.M.
Atatürkův životopis (eng):Turky. Turky na rozdíl od jiných národů středozemního moře chodí oblékány dost střídmě (ano je to muslimská země, ale liberální). Vidět slečnu s minisukní je dost raritní jev a vysoké podpatky se také netěší oblibě. Většina (podzim.15°C) nosí džíny, pohorky, svetr a kabát. Hlavně v tmavých barvách, růžovej top jsem tu ještě neviděl. Muslimky nosí jen hijab nikoli niqab. Mimochodem je vtipné vidět muslimku s šátkem na hlavě, dlouhým kabátem až ke kotníkům a converskách :D
Z osobních zkušeností mám dojem, že Turky jsou dobré řidičky. Přecijen řízení v tom bordelu co je tu na silnicích Vás rychle otrká. Nesmím zapomenout na temperament, a slyšet je je na míle daleko.
bonus fotka pro otrlé. Dokoncu je tu i FEMEN.

Jinak Turci se rádi baví a vlastně pořád se smějou, a na rozhazování rukama i nohama při smíchu si zvyknete rychle, také různě mlatěj do stolu, plácaj se do kolen atp. Co mě ale fascinuje je, když se smíchy začnou válet po zemi nebo se prostě zvednou a začnou chodit po místnosti aby ten smích rozchodili :)

Fotbal. To že Turci milují fotbal je známe snad každému. Ale že Turky...se takhle pusinkujete načež se od Vás milá odtrhne s tím, že pospíchá domů, že hraje Galatasaray!

Další věc je, že často ani nechodí nakupovat. V Turecku je docela rozsáhlý donáškový systém a po zavolání Vám přinesou až ke dveřím takřka cokoliv a není to vůbec drahé. Je libo pivo? Není problém. Je libo rovnou celej nákup? No problem amigo... stačí zavolat do nejbližsí sámošky na rohu a nákup Vám donesou až ke dveřím.

Bydlim v poklidné části (pokud se o něčem takovém dá v Tureckém velkoměstě mluvit) v 4 patrovém činžáku. Klasický blízkovýchodní styl, tak jak jsem si to představoval. Masivní dveře, chodba z dlaždic ve stylu mramoru, byt máme ohromný, 3 ložnice, kuchyň a mamutí obývák. Celkem víc jak 100m2 a za příznivou cenu. Moji dva spolubydlící, taky studenti METU (filozofie) rádi vaří, stále usměvaví a přátelští - to je také důvod, proč se angažují v couchsurfingu (ještě aby ne, když v obyváku máme 4 gauče!).
Na muezzina jsem si již zvykl, mešita je daleko a tak jeho hlas k mým uším doléhá jen zlehka. Co se ale nedá přeslechnout, tak to jsou pouliční vandráko-prodavači, kteří prochází ulicema s inventářem na hlavě a vyřvávají kupte kupte. Mimochodem muezzini jsou státní zaměstnanci a jejich jediná povinnost je 5x za den svolat lid k modlidbě lampionem.

V Turecku jsou všechny papriky pálivý.

Čaj se neprodává po krabičkách ale po pytlích.

Turci na nic nečekají, ale nechávají čekat.

Tedy na přechodech se nečeká, prostě se jde, prostě se nějak propletete mezi auty → Po týdnu jsem se přestal dívat jestli mám červenou nebo zelenou.

Motorky maj přidělaný rádio, který zásadně vyhrává nahlas. Motorky také jezdí i po chodníku, skrz křižovatku, v protisměru, bez helmy a na červenou.

Na chodníku o šířce půl metru je zasazenej strom.

Turci samozřejmě Vánoce neslaví a tak je výuka po celou zimu. 24. a 25. Prosince ve škole píšu test.

V Turecku je hazard ilegální. Turci co navštívili Prahu.. "máte dobrý kasína a herny".

V autobuse jsem si musel přesednout, protože paní mámě se nelíbilo, že vedle její dcery sedí cizí muž.

Jídlo v restauracích je levné, alkohol nikoli.

Benzín je tu min o 10kč/litr dražší než v ČR. Když jsem na benzínce viděl cenu benzínu 50kč, ptal jsem se Turků jestli to je za litr nebo za galon. Koukali na mě a jen suše prohodili se smutnou tváří... že je to za litr. Turecko má nejdražší benzín na světě v poměru k průměrnému platu.[11]

V místním obchůdku, kde chodím nakoupit takřka každý den mě znají a vědí že jsem cizinec. Jedna pokladní se do mě "zakoukala" a jakmile mě zmerčí čekajícího ve frontě, tak se pokladní prohodí abych byl právě u té jedné... komedie na druhou :D Nu... a pak jsem se přestal usmívat a po týdnu toho už nechaly. Už tam nepracuje, ale to nevadí, přišla nová a ta má taky jen oči pro mě a moje oči.

Auta mají absolutní přednost, a to i na přechodu.

Taxikáři na Vás neustále troubí. Jo tak ty jdeš pešky? Co to je za exota, neblbni, my tě svezem. Projede pět taxíků, šestý na vás zatroubí.

Pokud je auto nuceno zbytečně se zastavit byť i jen na 5 sekund, řidič začíná troubit. V Ankaře je jedna tří proudá křižovatka bez semaforů(!, po pár týdnech už je dodělali). Všichni najedou doprostřed křižovatky, zastaví se a... začnou troubit.
Světelná signalizace a troubení neznamená "máš přednost", ale... "vole bacha jedu". Krásně to lze ilustrovat na malých křižovatkách v mojí čtvrti. Auto nedává přednost z prava, ale před křižovatkou jen zatroubí "JEDU!" a proletí křižovatkou.

V Turecku mají sanitky peklo. "Rychlá" tu rozhodně rychlá není. Auta sanitkám neuhýbají, oni často ani nemají kam, protože řidiči se vecpou kam se dá.

Turci, zvláště ti starší, občas vyjadřují nesouhlas zvuky "č-č-č-č-č...", asi jako když mlaskáte na chrápajícího. Že to používají veřejně a ještě na osoby zcela cizí považuju za zcela odporný a vyloženě urážející. V autobuse bylo přetopíno, kamarádka si sundala svetr přičemž odhalila ramena. Reakce vedlesedící paní byla právě ono "č-č-č-č..." načež po dalších 5 minutách se paní musela kvůli nesnesitelnému teplu vysvléci také, též poodhalit ramena..nu, pokrytectví v praxi. Já se s podobnou reakcí sektal poté, co jsem si v autobuse pustil lcd obrazovku jak bývá na sedačkách, naneštěstí silně svítící, abych si něco během 3min zjistil. Pánovy za mnou to se to nelíbilo a dál mi to najevo tím mlaskáním. Že celou cestu chrchlal/chrochtal a kašlal je ale samozřejmě naprosto v pořádku.

Co asi není potřeba představovat jsou turecké záchody, neboli díra v podlaze. Člověk si na to zvykne celkem rychle a vlastně ani není nutné, protože evropské záchody jsou všude také. Co už ale není tamam (-ok) je systém "toaleťák není potřeba" je tu přeci kohoutek s vodou na umytí zadele. A i u většiny klasických záchodů býva v míse tryska na ošpláchnutí kaďáku, tuhle vymoženost jsem ale raději nevyzkoušel a vůbec, jak si tu smočenou řiť usuší bez toaleťáku? :o
Také jsem v Turecku snad poprvé v životě uviděl muže-uklízečku. Asi tím, že je nevhodné, aby ženy (za jakékoliv situace) chodily k pánům na toalety a vice versa.

Před cestou zpět z našeho výletu do Pamukkale jsme museli čekat 3 hodiny na autobus, rozhodli jsme se projít centrem města Denizli s tím, že se utáboříme v hospodě. Žádnou jsme nemohli najít a a asi až po dvaceti minutách jsme narazili na něco se značkou Tuborg u vchodu. Vlezli jsme tam a v místnosti se stolkama a barem nikdo nebyl (20hod), barman nás poslal dozadu. Prošli jsme do další, tentokrát už značně potemnělé, místnosti. Hned nás uvítal jakýsi pán, potřásli jsme si rukama a usadil nás ke stolku. Místo bylo značne podezřelé neboť se všude procházely spoře oblečené slečny v minisukních a u každého stolu se pozastavily, potřásly si rukama s návštevníky atd. Když asi během 10 minut jsme si třásli rukama s už asi třetí "slečnou", rozhodli jsme se radši moc nerozhlížet a radši si preventivně umýt ruce. Celej večer si potřásat rukou s kurvama, to je na průser zaděláno. Pří mé návštěve toalet jsem se radši zamknul v kabince, to byl velice prozíravý krok, neboť se mi do kabinky někdo začal dobývat (že by "slečna" chtěla zákazníka?). Po asi hodině a půl se jedna neštastnice začala nehezky dívat na kamarádky a dokonce nám něco říkat. To byl čas dopít a vypadnout. Nakonec vše dobře dopadlo a my se dostali ven bez újmy na zdraví a na duši.
Pamukkale je přírodní památka, po miliony let vyvěrající minerálni voda vytvořila vápencové stěny.

Povolení pobytu. Získat povolení k pobytu by měla být jen formalita, vezmeš lejstro, dojdeš na úřad, zaplatíš a pak počkáš než ho dostaneš. Na celou Ankaru a všechny studenty připadá snad jen jedno okénko s jednou úřednicí. Bezpečnostní úřad otevírá v 8 hodin a ostatní mi doporučili, abych přišel dřív. Přisel jsem tam v 6:30 a ke svému úžasu si stoupnul do fronty již asi 150 lidí, kteří tam squatovali nevím jak dlouho. Když se konečně dveře otevřeli, většina doslova běžela ke kancelářím. Funguje tam klasický systém s čekacími lístečky a než jsem se dostal k mašině, úředník vyhlásil, že čekacích lístku vydali tolik, že další už nebudou, ať tedy přijdeme jindy. Ptal jsem se na informacích a paní mi bezvadně poradila...přijďte příště v 5 ráno! Příšel jsem tedy v 5 ráno, čekal 3 hodiny na otevření úřadu a pak další 3 hodiny než zpracovali přijetí žádostí 40 lidí přede mnou. Oddychnul jsem si, že teda aspoň na třetí pokus jsem dostal co jsem chtěl. Nicméně celá epizoda mě stála 5 návštěv a circa 18hodin.

Bezpečnost bezpečnost bezpečnost. Všude jsou kvanta policistů. Obzvlášť zajímavá situace je v centru, v oblasti Kizilay, odkud co by kamenem dohodil stojí parlament. Po Červnových protestech [13] se vláda rozhodla zajistit pořádek masivním policejním nasazením. Je to až odstrašující když kousek od parlamentu stojí nonstop desítky (ne li stovky) policistů a to jak pořádková policie tak i zakuklení policisté se samopaly. Při pohledu na obrněné transportéry a vodní děla se člověku vnukne myšlenka, jestli jde opravdu o svobodnou zemi.

Co musim na Ankaře a i všude vyzdvihnout tak to je autobusová doprava. Ve městě se dopravuju dolmusem a musím říct, že ty opravdu "slouží lidu". Jsou to soukromé společnosti a proto jezdí rychle, kdekoliv potřebujete zastavit, jen zakřičíte a řidič Vám zastaví i třeba na 4 proudý silnici. A samozřejmě když si to trajdáte po ulici, tak stačí jen mávnout a naberou Vás. Jediné mínus je cena, žádný permanentky nejsou a tak jen pořád solíte dvacijáše za jízdu. Tento systém má jednu mouchu a to, že zvláště po ránu ve špičce je poddimenzován. Stává se, že autobus občas ani nezastaví protože je plný až k praskuntí... a vy přijdete pozdě.

Dobré je si pořidit Müzekart, pro studenty za 15TL. S touhle kartou máte na celý rok vstup do všech muzeí a památek vstup zdarma.[9]

Moje oblíbená turecká písnička. Je to hit, klasika, kterou zazpíva snad každá kapela při hraní po restauracích,hospodách a klubech:

Middle East Technical University (METU)
Na této univerzitě jsem strávil semestr a tak něco málo o ní. METU je nejlepší technická univerzita v Turecku a dle žebříčku [4] je 177. nejlepší technickou univerzitou na světe (pro srovnání, ČVUT je někde kolem 450. místa), některé žebříčky prý METU hodnotí jako 60. nejlepší. Výuka je pouze v angličtině a to i pro Turky(asi pozůstatek Američanů, kteří uni velmi rozvinuli). Na METU je přijímáno jen zhruba 2% uchazečů. Studenti mi přijdou mnohem více zaujati výukou a nikdy jsem na přednáškách neviděl nikoho pospávat, nedávat pozor, odcházet v půlce atp. Docházka se dělá i na přednáškách. Hlavní kampus je situován v Ankaře, na kopci s výhledem na město. První věc která Čechy zaujme hned po příjezdu je velikost (rozloha 45 km2). Celý kampus je takové městečko s vlastním obchoďákem, bankou, kinem atd.. METU má několik desítek budov, jen můj Department of Electrical Engineering jich má 5. Všude je spousta zeleně a parků, v podstatě to budí dojem, že je kampus zasazen do lesa. To je hlavně výsledek velké snahy studentů, kteří v 60. letech vysadili tisíce stromků. Když je příjemné počasí, můžete vidět stovky studentů posedávat na trávnicích, v kavárnách a prostě všude kde se dá. Uvnitř kampusu je i autobusová doprava, to aby studenti nemuseli přebíhat mezi budovami třeba 20minut. Předměty se vyučují stylem, že každý týden máte 3 hodinovou přednášku a k tomu dostanete úkoly na doma, zkouška na konci semestru samozřejmě nesmí chybět. Zkouškové je jen 2 týdny a na každou zkoušku máte jen jeden pokus. Během semestru se píšou 1-2 testy, midtermy, a každý na 100min a náročností odpovídá minimálně zkouškám na ČVUT. Celé to na mě působí dojmem profesionality. Všechny informace jsou přehledné a dostupné během pár kliknutí. Přednášejí pouze docenti a profesoři.
Stravování v kampusu je odlišné. Jídelen je nedostatek a jsou malé. Navíc vyučovací hodiny začínají a končí ve stejný čas pro všechny fakulty. Takže v době oběda se u jídelny vytvoří několikasethlavá fronta. Proto jsou menzy suplovány restouracemi. Je tu jedna budova, která je naplěna jen resturacemi a bistry. Třeba kebab restaurace má terasu pro 200 lidí, ale na místo si občas musíte i počkat.

Na METU je velké množství studentských spolků, proto byla univerzita vyhlášena jako společensky nejaktivnější a s nejlepším studentským životem v Turecku. Organizovaně i neorganizovaně se tu můžete věnovat prakticky čemukoliv, nejviditelnější částí je však politika. Univerzita se hodně kloní do leva (je to nejlevicovější univerzita v Turecku a proto trnem v oku vlády) a skoro každý den jsou na "náměstíčku" stánky s dobrovolníky, kteří se snaží upozornit na aktuální peoblémy, politickou situaci a nebo jen tak propagovat marxismus. Konají se demonstrace a to i neklidné, kdy dochází ke srážkám s policií[5]. Nedaleko jedné z bran do areálu (u vstupu je ochranka a kontroluje METU průkazy) je na stálo zaparkovaný obrněný vůz pořádkové policie a občas je tam připravená i cisterna s vodním dělem a dva tucty policistů se samopaly jen tak pro sichr.
Vláda se snaží postavit dálnici skrz kampus METU což vede k protestům. Jeden se odehrál minulý týden zrovna v době kdy jsem šel do kampusu na večeři s přáteli. Že je tam protest jsem vědel, jen jsem netušil jak moc násilný[6]. U brány do kampusu byla barikáda těžkooděnců s vodním dělem, prošel jsem kolem nich, nezastavili mě a na nic se mě neptali (asi věděli do čeho jdu). Cestou dále jsem nepotkal živáčka až jsem si všimnul shořelé popelnice a po chvíli jsem viděl skupinku studentů tlačící popelnice k bráně, co mě zarazilo, že měli plynový masky. Šel jsem dále a najednou jsem se ocitnul v oblacích slzného plynu, který tam nastřílela pořádková policie. Začal jsem slzet a kašlat, těžko se dýchalo. Překvapilo mě, jak velká oblast byla zasažena. Plačící jsem musel projít asi celý kilometr, než jsem se dostal z oblaků pryč. Po večeři, když jsem šel zpět, tam ten kouř byl stále. Stopnul jsem nějaké studentky a ty mě vyvedli jinou bránou. Během těchto demonstracím došlo i k úmrtím studentů a spousty dalších si udělali výlet co CPZ na 48hod. Slyšel jsem i příběh, že jedna francouzská studentka se náhodou nachomítla k protivládní demonstraci v Istanbulu, byla policií zadržena a následně obviněna z terorismu.
Koleje jsou striktně oddělené na pánské a dámské, smíšená je snad jen jedna kolej. Večerka je ve 23-24h. Návštěvy jsou zakázány.
Jak už jsem psal, METU je nejlepší technická univerzita v Turecku. Na mojí fakultě jsem měl i spolužáky, kteří byli přijati na Stanford, ale zůstali na METU. Většina studentů v magisterských programech už pracuje a to zejména v Aselsan[10], což je obří zbrojní kolos. Nástupní platy studentů začínají okolo 30tis. a když jsem se jich ptal, jestli nemají problém skloubit studium a práci tak se na mě trošku udiveně podívali, protože Aselsan silně podporuje všechny zaměstnance, aby se nadále vzdělávali. A se studenty nemají problém, ze začátku je vodí za ručičku a starají se o ně, protože vědí, že si musí zajistit dostatek mladých inženýru pro rozvoj společnosti.

50 příznaků, že jste v Turecku příliš dlouho:

Troška historie, Turkish War of Independence and Establishment of the Republic:

METU: