Leden 2014

Turecko - pokračování

27. ledna 2014 v 15:26 Cesty
Jelikož je na tomto blogu článek omezen na 4000 znaků, musel jsem svoje povídání rozdělit.

Nejdříve bych chtěl poukázat na moc pekně články o Turecku:
http://www.turecko.org/ (mnoho informácí pro turisty)

A co jídlo? O kebabech se bavit nebudem, protože těch je prostě moc druhů :)

Lokum
Lokum neboli Rahat neboli Turecké potěšení je druh měkké cukrovinky z oblasti Balkánu a Přední Asie, připomínající konzistencí marshmallow. Bývá různě na stolech k zobání :)


Tulumba
Tulumba je dezert v turecké, řecké, albánské, makedonské a bulharské kuchyni skládající se ze smaženého těsta namočeného v sirupu. Je vyrobena z kusu těsta o délce zhruba 10 cm, které neobsahuje droždí. Tulumba je velmi sladká, hutná..lepkavá(med).

Baklava
Baklava je tučný, sladký zákusek, který se objevuje v mnoha kuchyních v oblasti, kterou kdysi ovládala bývalá Osmanksá říše, ve Střední Asii, a zemích mezi nimi. Baklava a její varianty jsou tedy populární v Turecku, na Balkáně, ve většině arabského světa, Íránu, na Kavkaze a v zemích turkotatarských národů Střední Asie. Je to sladkost z vrstev těsta filo, plněná sekanými ořechy a slazená sirupemnebo medem.

Chalva
Chalva patří k jedněm z nejstarších orientálních cukrovinek. Dnes se chalva vyrábí z pražených olejnatých jader a kanditové hmoty (cukerná hmota o nízkém obsahu vody používaná k výrobě tvrdých bonbónů), do které se přidává škrobový sirup. Chalva je sladká a hodně suchá.

Tantuni
Je rolka plněná masem a zeleninou. Dochucuje se citrónem.

Simit
Je pečivo, které se jí hlavně ke snídani a svačinám. Je k dostání naprosto všude. Často se dá koupit u pouličních prodavačů, kteří procházejí ulicemi a nosí Simit na hlavě. Stojí asi 5kč a prodavač Vám jej z ulice donese klidně až ke dveřím.

cacik
Podle mě něco mezi polévkou a jogurtem s příchutí okurky. Podává se studený.

Lahmacun
Je to taková turecká pizza. Většinou s masovou příchutí.

Kisir
Typická příloha.

Sarma
Je rolka z vinných listů naplněná rýží, kořením + další ingredience podle druhu. Asi moje nejoblíbenější jídlo.


Midye dolma
Jsou škeble plněné masem. Dochucují se citrónem. A Midye dolma má zvláštní postavení v Turecké kuchyni, protože tento pokrm se objednává(donáška) obvykle někde nad ránem, kdy už mají všichni trošku upito a je potřeba se trošku nadlábnout, něčím nevšedním.

Stejný princip je i u polívek, je naprosto běžné, že se Turci na svojí cestě domů z diskotéky nebo jiné párty zastavují v na polívku v restauracích a bistrech.


Ayran
je nápoj vyrobený z jogurtu a vody, Je velmi populární, pije se jak v zimě tak v létě, má lehce slano-kyselou chuť. V podstatě všichni tím zapíjejí kebaby a další mastné jídla.

Raki
Je typická Turecká pálenka(40-50%), míchá se s vodou a pak nápoj vypadá jak mléko. Proto se mu také přezdívá lví mléko. Je velmi podobná Řeckému Ouzu nebo Arabskému Araku. Raki má velmi silnou chuť po anýzu (tak trošku jako dětská medicína) a mně osobně teda vůbec nechutná a ještě k tomu pokud Raki s něčím mícháte, tak se můžete vsadit, že druhý den vám bude pěkně špatně :D

Pivo
Zdá se, že v Turecku je jen jedna značka piva - Efes. Samozřejmě se vaří několik druhů, ale všechny mají minimálně 5% alkoholu. Jinak kromě Efes jsou k dostání ještě piva zahraniční, zejména Tuborg.


Takhle si můžete dát čaj na ulici, přímo z konvice.


Kappadokie (eng. Cappadocia)
je stará oblast v centrální Anatolyi. Historie sahá až do 6000 let př.n.l. Je to pískovcová oblast, kde se už od starověku vytvářela skalní mestečka a malé státy. Kappadokie byla povětšinu času nezávislá, odtržená od okolí, bylo těžké dobýt tuto nehostinou oblast. Takže si Kappadokie uchovala svůj osobitý ráž až do současnosti. Dnes je to velká turistická atrakce, obzvláště v módě je let balónem při východu slunce(150 euro/osoba). Více informací zejména o bohaté historii na wiki.


V rámci výletu jsme navštívili i tradiční keramickou dílnu. Ruční výroba.

A také představení národních tanců :) Byla to moc hezká atmosféra, celý podnik byl vytesán v pískovcové skále a sedělo se na kamenných lavičkách, taktéž vytesaných ze skály.
Video tureckých tanců, ono jich je mnoho, tady jen jen příklad:
Video břišních tanečnic:


V Turecku je cenzurován internet. Je zakázán přístup na domény s politickým motivem (kurdský [a jiný] nacionalismus), propagující terorismus, gamblerství, pirátské weby se sdílením dat (např. v Turecku se nelze připojit na český Hellshare), erotika a nebo jen weby které jdou proti Tureckým hodnotám [1][2]. Odhaduje se, že na blacklistu je už kolem 30 000 stránek.

V Turecku je velmi levné volání. Velká země, mnoho lidí, velký trh. Většina lidí má neomezené tarify a tak všichni volají a volají. Několikrát mi přišlo, že tady jsem byl svědkem snad nejdělšího volání v životě. Když jsem jednou jel autobusem, který se hodinu coural skrze zácpy.. slečna odvedle po celou dobu nedala telefon od ucha. Když mají spolubydlící hovor, omluví se a jdou třeba do kuchyně..vrátí se za půl hodiny. V Turecku nestačí si koupit místní SIMku. Pokud chcete používat svůj telefon a za místní ceny, musíte ho nechat registrovat (asi 1000-1500kč)[3].

Je tu problém s divokými psi. Očividně se tu nezabíjejí a nepojídají jako v Číně. Například v kampusu jsou psi vidět neustále, přes den se jen tak povalují na trávnících, ale v noci pobíhají ve smečkách a ohrožují studenty. Zvláštní, že se to nijak neřeší. Vyslechl jsem si nemálo příběhů, jak v noci kamarádi jdou kampusem, když na ně naběhne smečka psů..ale zatím nikdo nebyl pokousán. Mně se něco obdobného stalo, když jsem šel v noci (22hod) ze školy centrem kolem parlamentu. Kolem parlamentu je takový parčík a celkově (ano, je to centrum) je tam rušno i v noci. Nicméně, když jsem šel po chodníku kolem křoví tak na mě naběhli 4 štěkající a vrčíci psi. Snažili se mě obklíčit a kdykoliv jsem se natočil bokem, že bych se od nich vzdálil, tak popoběhli ještě blíž. Zrovna žádné auto nejelo a žíváčka nebylo na dohled. Bylo to jak scénka z National Geographic... nepanikařil jsem, chladnokrevnost je moje druhé jméno(:D). Do jedné ruky jsem si dal baťoh, do druhé klíče. Pomalu jsem od nich couval a byl připraven jim při obraně mrsknout baťoh do tlamy a klíčem bodnout do oka. Ano, nezní to moc hezky, ale kdo by chtěl trávit noc na pohotovosti? Nakonec vše dobře dopadlo, po pár desítkách metrů na mě přestali dotírat. Nezaútočili, nepokousali mě. Tahle příhoda se dá ještě dokořenit tím, že naproti parlamentu a vedle mě stálo velitelství policie, bezpečnosti, kousek dále je admiralita a celkově by to měla být jedna z nejstřeženejších míst v Turecku. Asi sto metrů dále postávala 2člená hlídka policistů se samopaly, nevím jestli mě viděli nebo ne, každopádně mě a mým nesnázím nevěnovali žádnou pozornost. Kdybych byl pokousán na tomhle místě, tak kde ksakru bych se měl cítit bezpečněji?

Ačkoliv má Ankara kontinentální klima a je v 800m výšce nad mořem, ačkoliv tu sníh v zimě není raritou, tak jsou tu řidiči na něj naprosto nepřipravení. Sníh je tu jen pár dní během celé zimy, nu ale vyvolá naprostou apokalypsu na silnicích. Když nasněžilo, tak místo mojí obvyklé 15-30min cesty domů autobusem z toho byla cesta na 1,5hod. Ankara je někde až neuvěřitelně členitá, je to tu prudce do kopce a hned zase z kopce. Je tu i silnice s chodníkem tak strmá, že chodníku by spíše slušelo schodiště (jsem si jistej že v čr by tyhle cesty museli snad ze zákona razit tunelem). Nicméně tady si z toho stavmistři nedělali těžkou hlavu, takže když napadl sníh auta prostě nemohla nahoru vyjet a celá ulice (ještě k tomu jednosměrka :)) byla beznadějně ucpaná.

To mě přivádí k řidičům. Silniční pravidla se sice tak nějak dodržují, ale spíše vládne "zdravý rozum". Je běžný vidět auta jezdit na červenou pokud zrovna nic nejede. A i další pravidla pokud je není vyloženě nutné dodržovat v zájmu bezprostřední bezpečnosti, tak se očůravaj. To, že jaksi vládne zdravý rozum možná vyznívá optimisticky, ale realita.. každý má ten rozum jinej a tak demence na silnicích je stále tím nejviditelnějším prvek. Blinkr používá jen asi polovina řidičů. Veškerá doprava je ve znamení z pruhu do pruhu, co nejvíc se vecpat dopředu. Dost mě pobavilo, jak tu (ne)funguje kruháč. Na kruháči oproti autu jež na něm už jede má přednost auto co na něj najíždí!.. respektive na různých kruháčích tu funguje různě (jak už jsem psal, každý si vykládá silniční prvidla po svém). Takže kruháč tu vesměs jen plní roli placíku pro kytičky uprostřed a plynulost nijak neřeší.

Taxíky, jako asi v každém velkoměstě, jsou úplně všude. Připadá mi, že taxikář/řidič je snad nejčastější mužské povolání. Nicméně taxíky jsou zde kultivované. Pěkná auta v dobrém stavu. Platí se podle tachometru. 2.7 lira za nástup + 2 lira za každý kilometr. Cena se zaokrouhluje na celé liry a zaokrouhluje se dolů, ne nahoru. Sehnat taxíka je asi tak obtížné jako zvednout na ulici ruku. A tam kde není žádný na dohled, tam v lepších čtvrtích je na každém rohu ulice sloupek s tlačítkem, které přivolá taxík z nejbližšího stanoviště. Nikdy jsem s taxikářema neměl problém. Jasně, musíte si dát pozor, aby Vás jakože omylem nevezl někam pryč, ale tak to je asi všude.

Společnost. Musím řící, že lidé všedního života, lidé na ulicích, v obchodech a úřadech jsou mnohem kultivovanější než v čechách. Nejde jen o oblečení, kdy například prodavač na ulici má kalhoty, košili a vestičku. Jde o celkové chování, které mi přijde slušnější. Možná je můj pohled zkreslený tím, že jako k cizinci se ke mně chovají místní jinak, ale myslím si, že rozdíl není velký. Když jsem šel kolem obchůdku, kde chodim celkem pravidelně nakupovat, tak si prodavač vykuřoval před obchodem a když mě viděl, tak mě pozdravil jako první. V restauracích se usmívají, čísníci i běhají. Chleba, omáčky a čaj jsou zdarma. K jídlu za asi 80kč jsme dostali dezert, moc mi chutnalo a tak moji Turci řekli ať přinesou dezert znovu..přinesli bez řečí. V jednom podniku jsme chtěli jít na verandu (bývají vyhřívané, aby se tam dalo sedět i v zimě), ale topení bylo zrovna rozbité..ale to nevadí, tak ho začali kvůli nám zpravovat. Jak jsem už psal dříve, tak Turci nečekají, a to bych jim vytknul. Všude kde se stojí fronty a "neodsejpá to" vyjadřují Turci (obzvláště starší, mladší jsem neviděl) svoji nelibost nahlas. Dále tu chybí "intimní vzdálenost". Mezi přáteli se to dá pochopit, ale je to stejné i venku mezi cizími..ale ne protější pohlaví! V autobuse jsem chtěl jednu babičku upozornit, že za zády je volné místo k sezení. Jemně jsem se ji dotkl ramena, obořila se na mě, cože jako na ni sahám a paksi sedla. Ve frontách se stojí "tělo na tělo", pokud nejste natlačení na toho před Vámi, je to signál že nečekáte(že jse se tam přišli asi jen dloubat v nose) a že se někdo může před Vás vecpat.

Ještě bych se chtěl vrátit k METU. Známkování je tu trošku odlišné. Podle amerického stylu se píšou midtermy(1-2 testy během semestru) a pak final(konečná písemka). Termín je pevně dán a je jen jeden pokus. Final se dá ještě opravovit při resit exam, ale tu nemá učitel povinnost vyhlásit. K absolvování předmětu musíte mít 60% na bakaláři a 70% na magistru. Hned jsem si vzpomněl na spolužáky co prolezou vše na Éčka :) K úspěšnému získání diplomu musíte mít průměr(GPA) menší než 2.0 ..na ČVUT máte za průměr 1.8 prospěchové stipendium x)

Krize
Je asi jasné, že do statisícových protestů se krize nevyvinula pouze díky odhalenému korupčnímu skandálu či roztržkám kvůli jednomu parku. Jak už to bývá, kořeny sahají mnohem hlouběji a více do minulosti a velkou roli hraje občanská nespokojenost, nesouhlas s vládní politikou a možná i zklamaní ze svého života. Nicméně počátek krize se datuje do května 2013, kdy došlo v Istanbulu k potyčkám kvůli Gezi parku. Do té doby se zdála pozice nejsilnější vladní strany AKP v čele s Erdoganem neotřesitelná. AKP měla za sebou 10 let u moci a za tu dekádu se Turecko uvádí jako jedna z ekonomicky nejúspěšnějších zemí světa .
Místní zastupitelé se rozhodli pro developerský projekt, tedy pokácet jeden z mála parků v přeplněném velkoměstě a nechat místo něj postavit další nákupní středisko (již 94. v Istanbulu) a luxusní byty. Obyvatelé tedy začali park na protest(a ochraně) okupovat - vysedávat v něm. Avšak přišel nemilosrdný policejní zásah. Když byl Erdogan konfrontován, jestli by nebylo lepší od stavebního projektu ustoupit, odpovědel absolutistickým stylem "bude se stavět, protože jsme tak my rozhodli". Protesty se začaly šířit jako požář, v Istanbulu se centrem protestů stalo náměstí Taksim kde se do protestů zapojilo více jak 100 000 lidí. Erdoganem označeni jako "jen pár vandalů". Vládnoucí garnitura se rozhodla neustopit a nasadila pořádkové síly. Zajímavá je role dominantních médii. Ta ve svém hlavním zpravodajství prvních několik týdnu víceméně ignorovala situaci na náměstí Taksim. Že nešlo o čajový dýchanek lze doložit i tím, že došlo k úmrtí protestujícíh, nebo také že pořádkové jednotky během prvních 3 dnů vystříleli všechen slzný plyn co měli a museli ho začít nouzově dovážet z ostatních měst.Tato fotografie z protestů obletěla celý svět. Až s odstupem času se strhla mediální honba na policistu, pod tlakem médií byl za tento zásah obviněn prokurátorem a hrozí mu až 3 roky vězení.
Protest se vyvinul z ochrany parku na protest proti autoritářství Erdogana, omezení prodeje alkoholu, tlaku na zakázání líbání na ulici a v neposlední řadě i proti válce v Sýrii. Liberální část společnosti vnímá vládní politiku jako omezování svobody[4]. Protestující byly napříč politickým spektrem včetně osobností veřejného života a zastupitelů. S dobrým vývojem Turecké ekonomiky se dobře daří i stavebnictví, v Turecku byl a je stavební boom. Vedlejším produktem je vytvoření nových ekonomický elit (a jejich sil). Tomuto fenoménu se věnuje moc hezký článek na ČP [5]. To je náš most k posledním událostem a to korupčnímu skandálu.

17. Prosince bylo zatčeno 47 lidí včetně několika provinčních politiků, 3 synů ministrů, developeři, šéf státem vlastněné banky... celej průser se odhaduje na 87 miliard euro. Jde o stavební projekty. Oobchodování s Iránem navzdory embargu [6][7], které je nejvíce vynucovano USA. To vedlo k menší roztržce, přičemž Erdogan pohrozil, že vyhodí US velvyslance ze země kvůli jeho komentářům[8]. Dodávky zbraní do Sýrie rebelům [9]...bylo ve zprávách, že celnící zastavili náklaďáky bezpečnosti vezoucí zbraně do Sýrie. A asi tam někde bude i organizovaný zločin(spekulace), kde se také točí miliardy.
Na veřejnost také unikl seznam osob k zadržení pro druhou várku, pro další vyšetřování, ten také obsahoval Erdoganova syna. Nicméně policie ikdyž obdržela zatykač, nekonala, Erdoganův syn nebyl zatčen a státní žalobce byl propuštěn. V Lednu byl vyhlášen státní dekret, kterým bylo od policie vyhozeno 350 důstojníků včetně vyšetřovatelů a šéfů z útvarů proti finanční kriminalitě, pašování a organizovanému zločinu.[10] Vyšlo nařízení že na ministerstvu spravedlnosti a na ministerstvu vnitra se všechny kroky musí hlásit vedoucím představitelům. Toto pravidlo bylo následně zrušeno Státní radou (obdoba našeho ústavního soudu). Mimochodem Státní Rada je společně s armádou velmi silný mocenský nástroj. Státní Rada má například právo zrušit politickou stranu, na tom by nebylo nic neobvyklého pokud se jedná o extremisty, kteří porušují ústavu. Nicméně Státní Rada v minulosti dokonce zrušila nejsilnější vládní stranu :D..kvůli porušování ústavy. Asi nemusím zmiňovat, že po vypuknutí skandálu se vláda snaží do tohoto orgánu vměstnat svoje lidi. Vláda na korupční skandál reagovala tím, že 3 ministři resignovali na své funkce a následně dalších 10 bylo vyměněno Erdoganem. Celé to působí jako vystavění hráze kolem premiéra. Resignující ministři se káli v TV, že je to na jejich bedrech a že premiér o ničem nevědel. Jeden ministr však přiznal, že byl k resignaci donucen a že o všem jeho konání premiér Erdogan vědel[11].
Zajímavá je osobnost - Fethullah Gullen. Jeden z nejmocnějších mužů, šedá eminence trvale žijící v USA. Gullen jako miliardář a filantrop se aktivně věnuje školství, na jeho školách si vychovává budoucí elitu, ale již indoktrinovanou jeho názory. V Turecku se odhaduje jeho vliv právě skrze jeho stoupence. Turecká společnost a zvláště mocenské struktury jsou rozdělené na frakce a právě Gullen křídlo je považováno za dominantní v policii. Tady je i Erdoganova záminka pro čistky u policie, celý korupční skandál označuje za vyvolaný právě Gullenovými lidmi. [12]

Takže protesty, které hýbou celým státem, už dávno nejsou o vykácení parku v Istanbulu. Jde o precedens, necháme vládě projít největší korupční skandál v historii? Necháme si uříznout svobody?

Nicméne reakce veřejnosti není tak velká jak by měla být. Ve společnosti je už zakořeněna letargie. Už neprotestují statisíce.


[1] http://news.sciencemag.org/2011/12/controversial-turkish-internet-censorship-program-targets-evolution-sites
[3] http://www.turkeytravelplanner.com/details/Communications/registration.html
[6] http://www.todayszaman.com/news-260022-iran-trying-to-break-sanctions-through-turkey.html
[7] http://www.reuters.com/article/2013/03/29/turkey-iran-sanctions-idUSL5N0CL0UK20130329
[8] http://www.frontpagemag.com/2013/dgreenfield/islamist-turkey-pm-threatens-to-expel-us-ambassador-for-corruption-comments/
[10] http://en.wikipedia.org/wiki/2013_corruption_scandal_in_Turkey
[12] http://www.economist.com/news/leaders/21592614-government-recep-tayyip-erdogan-has-grave-questions-answer-arab-road