Izrael - pokračování

9. srpna 2014 v 20:58 |  Cesty
Peníze - Dříve byly Palestinské skupiny finančně podporovány hlavně ostatními státy Blízkého východu. Ovšem v posledních dvou dekádách se tato situace mění, zejména od Mírové dohody z Oslo začaly přicházet velké sumy ze západních zemí. Je nutné zmínit, že do Palestiny tečou obrovské sumy peněz v rámci humanitární pomoci, také na budování infrastruktury, a i na platy státních zaměstnanců(4 miliony Palestinců mají 60 000 policistů). Vělká část peněz je přerozdělována zkorumpovanou PLO. Dnež už není největším dárcem Irán či Katar, ale samotná EU, která v letech 1994-2009 darovala Palestincům 4.26 miliardy euro[1] a to jde o EU jako orgán, nejsou započítány dary samostatných států. V roce 2013 EU darovala(včetně členských států) v různých programech do palestiny okolo 500 milionů euro[2]. Je těžké vyčíslit, kolik procent z této sumy jde na podporu terorismu (cena jednoho tunelu je odhadována na 3mil dolarů[3], rodina sebevražedného atentátníka dostává peníze, nákup zbraní atd.). Je fér také říci, že dokud Izrael neuvolní blokádu (a zavřené hranice, mimochodem i Egypt kvůli Hamasu zavřel svoji hranici s Gazou) tak se jen těžce postaví ekonomika Gazy na nohy.

Terorismus. Jak už bylo řečeno, drtivá většina ozbrojenců, rebelů, teroristů se rekrutuje z uprchlických táborů a nebo z palestinských území. Dnes se sebevražedné atentáty příliš nepoužívají, protože většina Palestinců nemá přístup na Izraelská území a také je tu maximální ostražitost. Dnešní taktikou jsou rakety, zejména rakety Qassam a pak razení tunelů. Rakety Qassam byly navrženy v Iránu tak, aby byly konstrukčně co nejjednodušší (nemají navádění a aktivní prvky pro řízení letu). Tudíž jsou dost nepřesné a tak se hodí jen na ostřelování měst.
Jako další smrtící zbraň se používají minomety, jsou skladné, za minutu ho rozbalíte, vypálíte smrtící granát do vzdálenosti až nekolika km a je hotovo. V neposlední řadě se teď stalo fenoménem razení tunelů, hlavně z Gazy. Není tomu dávno kdy se Hamás prokopal až do kibbutzu, v noci vylezla skupinka ozbrojenců a začala vraždit. Izraelci odhalili plán, kdy Hamás kopal 13 tunelů, některé již byly dokončeny. Po dokončení všech tunelů(do každého se vejde až 200 ozbrojenců) měli ze všech tunelů současně zaútočit, zajmout rukojmí v nedalekém kibbutzu, přivést je zpět do tunelu(to aby je Izraelci nemohli zničit) a pak přívést další a další bojovníky. Samozřejmě takovýto organizovaný útok by vnesl zmatek a masivní nasazení sil..PR body.

Jak dosáhnout příměří?
Izraelské podmínky:
- Odzbrojení Hamasu a konec útoků.
Podmínky Hamasu[4]:
- Stažení Izraelských vojisk a konec bombardování.
- Uvolnění námořní blokády a neomezené otevření hranic.
- Propuštění stovek vězňů.
- Rekonstrukce Gazy zaplacená OSN, peníze na rekonstrukce skrz Palestinskou vládu.

Toto jsou podmínky pro získání příměří. Pro nastolení trvalého míru Palestinci (záleží o jak radikální skupinu se jedná) požadují buď vybudování autonomního Palestinského státu dle hranic před Šestidenní válkou, či rovnou zrušení Izraele. Také požadují aby Izrael povolil návrat všem uprchlíkům, včetně těm do Izraele. Kdyby se Izrael vrátil do podoby před Šestidenní válkou, tak by byl v situaci, kdy je jeho hranice na moderním bojišti jen těžko ubranitelná.

PR válka. Hamas, jenž je vládnoucí silou v Palestině a hlavní bojovník, si je vědom Izraelské převahy. Jedinou možností jak dosáhnout svých cílů vidí ve využítí médií. Každý mrtvý civilista v Gaze, každá chyba Izraele musí být plně zmedializována, musí vyvolat soucit s trpícími Palestinci a musí přiživit antisemitismus ve světě. Nechci říkat kdo je dobrý a kdo je špatný, situace není černobílá, ale chci zmínit, že Izrael je nejdemokratičtější země na Blízkém východě. O míře demokracie v Izraeli si okolní arabské státy mohou jen zdát. V Izraeli mají Arabové naprosto stejná práva jako Židé či Křesťané. Arabové zde mají svoje politické strany, které jsou v parlamentu. Několik ministrů ve vládě jsou Arabové a i mají Arabského soudce u nejvyššího soudu.
Je důležité nezaměňovat Palestince za Hamás. Hamás je sice vládnoucí silou, ale neprezentuje vůli lidu. V posledním průzkumu se 70% Palestinců v Gaze vyjádřilo, že chtějí mír. 50% je pro "dvoustátové" mírové řešení[5]. Hamas se chová diktátorsky, potlačuje opozici a Palestinci se bojí proti němu otevřeně vystupovat[6].
Izrael používá svoje zbraně, aby ochránil svoje lidi. Hamás používá svoje lidi, aby ochránil svoje zbraně. Hamas otevřeně říká lidem, aby zůstali doma jako lidské štíty i přez varování IDF, aby dům opustili, že dům bude bombardován[7]. Když Hamas zajal Izraelského vojáka, Izrael ho vyměnil za 150 uvězněných teroristů, v jiném případě svého vojáka získali zpět za propuštění celé tisícovky Palestinců[8], takto si Izraelci váží svých lidí. Hamás ukrývá svoje zbraně v nemocnicích, školách atd. A odpaluje rakety z jejich bezprostřední blízkosti. Samozřejmě očekávají protiútok IDF, a když zemřou civilisté? Taky dobře, můžou to použít ve svojí PR válce. Tak jak se tomu stalo při bombardování školy OSN. Tato událost byla ve velkém prezentována ve světových médii a na Izrael se vznesla ohromná vlna kritiky. Co na tom, že v této škole Hamas ukrýval svoje zbraně, co na tom, že z jejího okolí pálil svoje rakety[9]. Co na tom že se IDF nejdřívě přesvědčila, že ve škole nikdo není a poté ještě pro jistotu zavolali řediteli, aby se ujistili, že tam opravdu nikdo není.

Světová média vedou negativní kampaň proti Izraeli. Jejich pokrytectví je ohromné. Jsem si jistý, že většina civilizovaných zemí by se ve stejném konfliktu chovala naprosto stejně, ne-li ještě hůře. Ale ono se hezky kritizuje takhle na dálku, že? Izrael má na své hranici několik milionů lidí plných nenávisti. Statisíce si přejí naprosté vymazání Izraele ze světové mapy a desetitisíce vedou ozbrojenou kampaň proti jeho obyvatelům. V Palestině dosud zemřelo několik tisíc lidí, a ve světě se na ulicích protestuje. Ale nevšiml jsem si, že by lidé nebo média věnovala takovou pozornost statisícům mrtvých v Sýrii, nebo občanské válce v Iráku, Lybii, Nigerii, Mali, Somálsku, Sudánu atd. Hamás a západní média se obzvláště vyžívají v reporážích s mrtvými dětmi v Gaze, ale nevzpomínám si, že bych viděl reportáž o tom jak Hamas využívá děti na stavbu svých tunelů, při kterých jejich děti umírají také[10]. Selektivní zpravodajství nám už neřekne, že než Izraelci bombardují dům v Gaze, nejdříve kontaktují zde žijící obyvatele aby utekli. IDF zapne sirény jako varování dříve, než odpálí své rakety, zatímco Hamas útočí bez varování a zpravidla na města, s cílem zabít co nejvíce civilistů. Izrael na hranicích s Gazou postavil nemocnici, aby zde mohl léčit zraněné Palestince a dokonce i obojovníky Hamasu[11]. Palestina dostává nejvíce finanční pomoci ze všech zemí na světě! A Izrael přesto denně dováží do Gazy tuny potravin jako humanitární pomoc[12].. Západ volá po míru, žádá Izraelce o složení zbraní. Izraelci se nikdy nepřestanou bránit, v jejich případě by to znamenalo otevření dveří nové genocidě.
Takže co bude teď? Pravděpodobně Hamas odpálí všechny své rakety v jedné velké salvě, aby ukázal ramena, čeho všeho je schopen a aby získal lepší vyjednávací pozici. Hamas se dostává do zoufalé situace, IDF se nechala slyšet, že tentokrát si na ně došlápne pořádně, a tak už je potřeba vyjednat příměří, je potřeba se přeskupit, přezbrojit a vykopat nové tunely. Hamas bude nadále držet své lidi jako rukojmí a sílící tlak ze západu možná udolá Izraelce ještě jednou. Bude příměří, rozdají se Nobelovky a za pár let se začne znovu.

Pokrytci ze západních médií budou nadálet napadat Izrael, tuto poslední demokracii na Blízkém východě a rozdmýchávat nepřátelské tendence proti této nám kulturně nejbližší zemi, která brání svoje právo na život. Jen je otázkou, Cui Bono?


Stojí za přečtení, např.:
! Son of Hamas - Mosab Hassan Yousef
The Six-Day War - Winston S. Churchill Jr.
The Palestinian Resistance - Gerard Chailand
Yasir Arafat - Thomas Kiernan
Hit Team - David Tinnin

[1] http://www.thecommentator.com/article/675/austerity_for_europe_increased_eu_aid_for_the_palestinians
[2] http://news.bbc.co.uk/2/hi/middle_east/4887226.stm
[3] http://www.idfblog.com/blog/2014/07/26/price-hamas-underground-terror-network/
[4] http://www.washingtonpost.com/world/middle_east/hamas-demands-for-cease-fire-and-israels-concerns/2014/07/29/e42644d6-1737-11e4-88f7-96ed767bb747_story.html
[5] http://www.washingtoninstitute.org/policy-analysis/view/new-palestinian-poll-shows-hardline-views-but-some-pragmatism-too
[6] http://www.breitbart.com/Big-Peace/2014/07/26/This-is-an-Offensive-War-An-Inside-Look-at-the-Campaign-to-Take-Down-Hamas
[7] http://www.palwatch.org/main.aspx?fi=157&doc_id=12019
[8] http://en.wikipedia.org/wiki/Gilad_Shalit_prisoner_exchange
[9] https://www.youtube.com/watch?v=zmXXUOs27lI&feature=channel_page
[10] http://www.jpost.com/Diplomacy-and-Politics/At-least-160-children-died-digging-tunnels-for-Hamas-369138
[11] http://unitedwithisrael.org/idf-opens-field-hospital-to-treat-injured-palestinians/
[12] http://mfa.gov.il/mfa/foreignpolicy/peace/humanitarian/pages/israeli-humanitarian-aid-continues-10-jul-2014.aspx 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 ClementJal ClementJal | E-mail | Web | 20. prosince 2018 v 11:40 | Reagovat

Porn photo of my ex here => https://vk.cc/8OGwS5

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama